Zapewniam doraźne oraz bieżące doradztwo podatkowe dla przedsiębiorców, którzy chcieliby skorzystać z nowej preferencji podatkowej jaką jest estoński CIT.
Co estoński CIT daje przedsiębiorcom?
Estoński CIT znosi obowiązek zapłaty podatku w momencie uzyskania dochodu. Zysk zostaje opodatkowany dopiero w momencie kiedy faktycznie zostaje wypłacony wspólnikowi lub akcjonariuszowi. Zatem, do czasu kiedy wypracowany zysk pozostaje w spółce nie podlega on opodatkowaniu. Estoński CIT ma bowiem za zadanie popychać właścicieli przedsiębiorstw w kierunku inwestycji w przedsiębiorstwo, a nie realizacji własnych / osobistych celów zakupowych.
Estoński CIT – skąd się wziął
Podatek estoński, zwany także estońskim CIT, obchodził niedawno 20 lecie funkcjonowania. Skonstruowany w Estonii jako docelowy model opodatkowania. W naszym kraju pojawił się 1 stycznia 2021 roku, jako jedna z możliwych do wykorzystania preferencji podatkowych.
Dwa warianty estońskiego CIT-u
Estoński CIT w praktyce może przyjmować jedną z dwóch dozwolonych form. W ramach pierwszej, zysk zatrzymywany jest w spółce. W ramach drugiej, zysk może być wypłacony, ale na specjalnie do tego celu utworzony fundusz (rachunek) inwestycyjny. Wpłaty dokonywane na tenże rachunek mogą być zaliczane w poczet kosztów uzyskania przychodów.
Dla kogo jest estoński CIT?
Preferencja podatkowa jaką jest estoński CIT dostępna jest dla:
- małych i średnich spółek z o.o. o i akcyjnych
- spółek, których udziałowcami są tylko i wyłącznie osoby fizyczne, które nie posiadają udziałów w innych podmiotach
- spółek zatrudniających co najmniej 3 pracowników poza udziałowcami
- przedsiębiorstw, których przychód generowany jest w większości z przychodów z działalności operacyjnej
- przedsiębiorstw dokonujących inwestycji
Uzyskanie ulgi wymaga by wszystkie powyższe czynniki nastąpiły łącznie. Co ważne dla firm, które nie mają w planach szeroko zakrojonych inwestycji, w poczet nakładów inwestycyjnych dopuszcza się wykazanie określonego wzrostu wynagrodzeń.
Jak długo obowiązuje estoński CIT?
Estoński CIT obejmuje podatnika przez okres czterech lat. Przed upływem tego okresu, w czwartym roku korzystania, możliwe jest przedłużenie jego obowiązywania na kolejne cztery lata. Ważne jest by w tym czasie podatnik w dalszym ciągu spełniał kryteria kwalifikacji do ulgi.
Wykluczeni z estońskiego CIT-u
Z estońskiego CIT-u nie mogą skorzystać przedsiębiorstwa finansowe, firmy pożyczkowe, spółki w upadłości lub likwidacji, beneficjenci specjalnych stref ekonomicznych i Polskiej Strefy Inwestycji, a także podatnicy uczestniczący w operacjach takich jak podział, połączenie itp.
Estoński CIT a audyt podatkowy
Przedsiębiorstwo wykorzystujące w rozliczeniach estoński CIT traci prawo do ulg podatkowych np. B+R czy IP Box, odliczania darowizn, rozliczania strat. Pamiętać trzeba także o tym, że ryczałt podatkowy nie będzie dotyczyć jedynie wypłat dywidendy, ale także jej zaliczek, wpłat na pokrycie strat przedsiębiorstwa, dochodu uzyskanego z tytułu zmiany wartości składników majątku , czy dochodów z nieujawnionych operacji gospodarczych. Rachunek zysków i strat wynikających z przejścia na estoński CIT może przybrać bardzo rożną postać. Dlatego przed zmianą formy opodatkowania warto wnikliwie zbadać dokonywane jak i planowane operacje finansowe w przedsiębiorstwie, po to by jak najefektywniej dobrać model opodatkowania.