Rok 2019 obfituje w nowości, nawet innowacyjne kryptowaluty doczekały się swojego podatkowego uregulowania i wiemy po czym stąpamy w przypadku podatków dochodowych. W przypadku PCC od kryptowalut nadal żyjemy w niepewności, jak będzie się kształtować ta sfera w 2019 roku. Ale do sedna. Postaram się wymienić w punktach, jak należy opodatkowywać kryptowaluty od nowego roku.

Stawka podatku dochodowego od sprzedaży kryptowalut wynosić będzie 19%. Dotychczas mogliśmy rozliczać się według skali (18% i 32%) lub podatkiem liniowym. Od nowego roku następuje zmiana. Stawka ta obejmuje wszystkich, niezależnie, czy prowadzi działalność gospodarczą związaną z kryptowalutami.

Podatek dochodowy płacimy, gdy zapłacimy kryptowalutą za jakieś dobro, czy usługę np. robiąc zakupy przez internet lub gdy kryptowalutę zamienimy na walutę będącą prawnym środkiem płatniczym tzw. pieniądz fiducjarny np. PLN. Taki zakup będzie trzeba ujawnić w PIT i zapłacić od tego podatek dochodowy, czyli jak nasz zakup, za który zapłaciliśmy bitcoinami kosztował w PLN 2 000,00 zł to płacimy od tego 19% podatku dochodowego. Należy zatem pamiętać, aby prowadzić rejestr transakcji, za które zapłaciliśmy kryptowalutami.

Jeżeli kupiliśmy kryptowalutę za 20 000,00 zł, a sprzedaliśmy za 30 000,00 zł, to podatek dochodowy płacimy od różnicy, czyli od 10 00,00 zł. Gdy osiągnęliśmy w roku podatkowym stratę ze sprzedaży kryptowalut, to tę stratę będziemy mogli rozliczyć w następnym roku podatkowym, ale uwaga, tylko z dochodem ze sprzedaży kryptowalut.

Wprowadzono zwolnienie z podatku dochodowego zamianę jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę. Czyli jak mamy Bitcoiny i zamienimy na np. Litecoiny, czy Ether, to od tej transakcji nie zapłacimy podatku dochodowego.

Ministerstwo Finansów od 2019 roku będzie bardzo zainteresowane zakupami kryptowalut przez obywateli i od 1 stycznia wszystkie zakupy kryptowalut będziemy musieli ujawnić w naszym zeznaniu podatkowym za 2019 rok. Nie płacimy od tych zakupów podatku dochodowego, po prostu ujawniamy je jako koszt. W ten sposób ograny podatkowe chcą wiedzieć, ile bitcoinów w 2019 roku kupiliśmy. Dotychczas takiego obowiązku nie było.

@Podatkowe dylematy